Rzeźba Janiny Barcickiej Przemijanie na skwerze Harcerskim

To już ostatni wpis w 2013 roku. Z tej okazji chciałem wszystkim czytelnikom foto bloga zadedykować te dwa zdjęcia, które przedstawiają rzeźbę Przemijanie autorstwa Janiny Barcickiej. Rzeźba znajduje się na skwerze Harcerskim.

Kanon noworoczny   

      Przemija rok,
Odpływa w mrok,
Dwunastą zegar już bił.

Niech dzwoni dzwon,
Radosny ton,
Aby szczęśliwy rok był!

Witaj, witaj,
Witajmy Nowy Rok!
Rok Nowy nadchodzi,
Rok Nowy, Nowy Rok!

Rzeźba Janiny Barcickiej Przemijanie na skwerze Harcerskim
Ikona sztuki nowoczesnej Pablo Picasso w Alei Sław

Wykonanie rzeźby ikony sztuki nowoczesnej Pabla Picassa to było niewątpliwie wyzwanie artystyczne dla rzeźbiarza Tomasza Łukaszczyka. Pablo Picasso to jedna z największych indywidualności w sztuce XX wieku. Jego dzieła, o wielkiej sile oddziaływania, wywarły wielki wpływ na kilka pokoleń artystów reprezentujących różne kierunki. Każdy, kto choć trochę interesuje się sztuką wie co to jest Guernica czy Panny z Awinionu. Rzeźby Pabla Picassa nie mogło zabraknąć w kieleckiej Alei Sław.

Ikona sztuki nowoczesnej Pablo Picasso w Alei Sław

Ikona sztuki nowoczesnej Pablo Picasso w Alei Sław
Figura Matki Boskiej w kamienicy przy Grochowej 2

Elewacja kamienicy przy ulicy Grochowej 2 została niedawno wyremontowana. Przez wiele miesięcy kamienica udekorowana była wielką polską flagą, którą rozpostarto na północnej ścianie budynku. Również na dachu powiewało kilka flag. Niestety nie udało mi się ustalić z jakiej okazji wywieszono polskie flagi na budynku. Może miało to związek z figurą Matki Boskiej, która znajduje się w kapliczce wbudowanej w ścianę kamienicy od strony Grochowej?

Figura Matki Boskiej w kamienicy przy Grochowej 2
Na skróty ze Ściegiennego na Prostą
Każdy, gdy tylko jest taka możliwość korzysta ze skrótów drogi, aby jak najszybciej dotrzeć do celu. Jednym z takich skrótów jest trylinkowo - wydeptana polna ścieżka pomiędzy Prostą, a Ściegiennego. Kto korzystał ten wie. Kto nie korzystał niedługo się dowie, bo po wybudowaniu połączenia pomiędzy ulicą Krakowską, a ulicą Prostą skrót zniknie, a właściwie zastąpi go piękny szeroki chodnik.
Ulica Piotrkowska
Ulica Piotrkowska posiada dwa oblicza. Z jednej strony to sympatyczna uliczka, która prowadzi do Rynku, a z drugiej strony to ulica prowadząca donikąd i do tego po dwakroć donikąd. Na zdjęciu ta sympatyczna część ulicy Piotrkowskiej.
Silnica obok skweru Harcerskiego
Zachodnią granicę skweru Harcerskiego tworzy Silnica. Oaza spokoju i zieleni w lecie.
Ekrany akustyczne zasłaniające kościół Świętego Krzyża

Przestrzeń publiczna jest redefiniowana na naszych oczach. Nie liczą się już zabytki, kościoły, zdanie obywateli. Racja należy tylko do przepisów i namiestników, którzy stoją na straży przestrzegania ustanowionego prawa jak by to śmiesznie nie brzmiało ... budowlanego. Bóg jeden raczy wiedzieć kto to prawo stworzył, bo nikt do niego nie przyznaje się. To taka nowa świecka tradycja, która tworzy nowe relikwie. Jedną z takich relikwii jest kielecki ekran akustyczny.

Ekrany akustyczne zasłaniające kościół Świętego Krzyża


Charlie Chaplin to król komedii i ikona kina. Komedie z jego udziałem rozbawiały całe pokolenia miłośników kina. Obecnie w dobie wirtualnej rzeczywistości komedie niemego kina nie cieszą się już wielkim powodzeniem, ale nazwisko Chaplina dalej jest synonimem komedii w kinie. Kielce upamiętniły tego wielkiego komika. W Alei Sław na skwerze Harcerskim stoi popiersie Charkie Chaplina autorstwa Anny Dulny-Perlińskiej.

Ikona kina Charlie Chaplin w Alei Sław

Ikona kina Charlie Chaplin w Alei Sław
Tutaj będzie Aleja Krakowska

Już prawie rok, a może nawet ponad rok oczy Kielczan cieszy ściernisko pomiędzy ulicą Ściegiennego, a ulicą Wojska Polskiego. Lada chwila na ściernisku powstanie nowa Aleja Krakowska. Czekamy więc z niecierpliwością.

Tutaj będzie Aleja Krakowska

Rondo Giedroycia
Na rondzie Giedroycia nic nie zmieniło się poza nazwą od wielu lat. Poprzednio rondo nie nosiło żadnej nazwy, ale niektórzy nazywali to miejsce rondem Waligóry. Od tamtych czasów pozostał drogowskaz Tarnów, który tkwi już w tym miejscu może 30, albo więcej lat. Poza tym rondo znane jest z tego, że to teren zalewowy po obfitych deszczach. Jakby to śmiesznie nie brzmiało to taki kielecki polder przeciwpowodziowy.

Ikona pop-artu Andy Warhol ma swój pomnik w Kielcach! W kieleckiej Alei Sław na Skwerze Harcerski można zobaczyć popiersie wykonane z brązu, którego autorem jest artysta rzeźbiarz Sławomir Micek.


Wycinka drzew na Skwerze Harcerskim
Wycinka starych drzew na terenie Centrum Kielc to przysłowiowa bułka z masłem. Wycięto już setki drzew. Wiele osób protestuje, ale czy mają rację? Powyższy obrazek jest bardzo wymowny. Przeciwnicy wycinki zapewne powiedzą, że wybrałem tendencyjnie?
Pomnik Stefana Żeromskiego
Tytuł wpisu jest trochę przewrotny, bo w Kielcach nie ma parku im. Stefana Żeromskiego. Jednak odsłonięcie pomnika pisarza w kieleckim parku w 1953 roku miało związek ze zmianą nazwy parku. 

Wówczas to uczestniczący w uroczystości prof. Kazimierz Wyka zaproponował zmianę nazwy parku na park im. Stefana Żeromskiego. Tak też uczyniono i ta nazwa przetrwała do 1986 roku, kiedy to przywrócono parkowi nazwę im. Stanisława Staszica. 
W tym miejscu zaczyna się lub, jak kto woli kończy ulica Seminaryjska. Przed 1989 rokiem ulica nosiła nazwę Gwardii Ludowej, a przed II Wojną Światową była to ulica Poniatowskiego. W okresie rozbiorowym ulica nosiła nazwę Seminaryjska i jej obecna nazwa jest powrotem do nazwy sprzed blisko 100 lat. Trasa obecnej ulicy Seminaryjskiej nie pokrywa się z trasą ulicy sprzed I Wojny Światowej. Przed tym okresem ulicy była przesunięta bardziej na północ, a odcinek od obecnej ulicy Ogrodowej do ulicy Wesołej był włączony do ulicy Wesołej.
Pomiędzy ulicą Biskupa Czesława Kaczmarka (dawniej Nowotki), a ulicą Chęcińską przeważają obiekty wybudowane w latach 60 i 70 ubiegłego. Na pierwszym planie widać parterowy budynek, w którym w okresie Peerelu mieścił się jeden z nielicznych kieleckich sklepów RTV.
Trzy Figurki Lubomira Tomaszewskiego

Na kieleckim Rynku często prezentowane są prace polskich artystów. W czerwcu 2013 roku można było zobaczyć Trzy Figurki wybitnego polskiego artysty, projektanta i rzeźbiarza profesora Lubomira Tomaszewskiego. Lubomir Tomaszewski związany był zawodowo z województwem kieleckim wiele lat temu. Projektował figurki dla nieistniejącej już fabryki porcelany Świt w Ćmielowie.

Trzy Figurki Lubomira Tomaszewskiego
Ekrany oddzielające od siebie jezdnie ulicy 1 Maja to widok nie akceptowany przez znaczną część Kielczan. Oddana pod koniec 2013 roku do użytku ulica, po trwających kilka lat robotach modernizacyjnych, w niczym nie przypomina dawnej ulicy. Najbardziej adekwatna do jej obecnego wyglądu byłaby nowa nazwa ulicy. Proponuje zmienić nazwę ulicy na Kolejna Cegła w Murze. Wszelkie podobieństwo do Another Brick In The Wall jest czysto przypadkowe.
Ulica Targowa. Najwyższy budynek w Kielcach
Najwyższy budynek w Kielcach znajduje się przy ulicy Targowej. To biurowiec oddany do użytku w 1989 roku. Zdjęcie budynku wykonano z ulicy Nowy Świat.
Most nad Silnicą w ulicy Biskupa Czesława Kaczmarka
Ulica Biskupa Czesława Kaczmarka przecina Silnicę nieopodal Kadzielni. W latach 60. ubiegłego wieku wybudowano nad rzeką żelbetowy most. Jak wyglądała przeprawa wcześniej w tym miejscu tego nie wiem.
Ulica Zagnańska
Budowa węzła drogowego Żelazna spowodowała oddzielenie fragmentu istniejącej ulicy Zagnańskiej od nowo budowanego odcinka. W ten sposób istniejący odcinek ulicy w rejonie kościoła Świętego Krzyża nabrał nowego (nie)znaczenia i stał się ulicą "drugiej" kategorii.
Skwer Harcerski im. Szarych Szeregów
Skwer Harcerski im. Szarych Szeregów położony jest pomiędzy parkiem miejskim, ulicą Biskupa Czesława Kaczmarka, ulicą Spacerową i Kadzielnią. Przy ulicy Biskupa Czesława Kaczmarka niedaleko Kadzielni znajduje się słup pamiątkowy z nazwą skweru

Słup pamiątkowy Skwer Harcerski im. Szarych Szeregów
Obok kina Moskwa u podnóża Wzgórza Zamkowego nieopodal ulicy Kapitulnej stoi rzeźba, która przedstawia ... no właśnie co? Stoi tutaj już kilkadziesiąt lat, ale nic nie wiem na jej temat. Może ktoś z Was, kto przeczyta ten wpis wie cokolwiek na temat tej rzeźby.
Tutaj zaczyna się ulica Piekoszowska. Kiedyś ważna arteria komunikacyjna. Dzisiaj jedna z wielu ulic prowadzących w kierunku Czarnowa. Szczególnie w czasie deszczowej pory widać uroki ulicy. Łata na łacie przypomina czasy minione.
Widok od strony Silnicy na ulicę Okrzei to raczej tymczasowy widok. Zabudowania stojące między ulicą i rzeką zostały jakiś czas temu wyburzone i odsłonił się niecodzienny widok. Zapewne nie potrwa to długo, ale jak długo?
Ozdobą ulicy Staszica jest piękny skwer rozciągający się u podnóża wzgórza Zamkowego od kina Moskwa do parku miejskiego.
Nowy Świat

Nowy Świat
Każda działka w śródmieściu miasta, nawet najmniejsza, ma sporą wartość. Nie inaczej jest w Kielcach. Nowy Świat w Kielcach to nie to samo, co Nowy Świat w Warszawie, ale ta ulica powoli zmienia się. Nic więc dziwnego, że niedawno pojawił się przy Nowym Świecie nowy budynek, który wyróżnia się swoją szerokością, w właściwie wąskością.
Plac Konstytucji 3 Maja przystankiem autobusowym
Obok parkingu wielopoziomowego na placu Konstytucji 3 Maja mają swój przystanek początkowy i końcowy nowe linie autobusowe 0W i 0Z. 0, jak łatwo można domyśleć się oznacza, że autobusy wożą pasażerów za opłatą 0 zł. Niektórzy twierdzą, że nic nie ma za darmo, ale zapewne nie należą do nich pasażerowie tych autobusów.
Ulicą Grochową dojedziemy z ulicy Mielczarskiego do ulicy Jagiellońskiej. Od Mielczarskiego odchodzi wiele ulic (nadal !) o nawierzchni szutrowej. Jeżeli ktoś z was myśli, że ulica Grochowa od zawsze miała nawierzchnię asfaltową to jest w błędzie. Wielu mieszkańców Kielc zapewne pamięta wyboje i bajora na Grochowej.
Mostek nad Silnicą
W ostatnich 20 latach przybyło kilka mostów, a właściwie mostków dla pieszych nad Silnicą. Jeden z nich znajduje się vis a vis Urzędu Wojewódzkiego.
Ulica Orla
Krótka ulica Orla na zapleczu Rynku niczym szczególnym nie wyróżniła się nigdy. Na końcu ulicy Orlej, róg Warszawska stoi blok, który nie pasuje w tym miejscu do niczego. Bloczysko wybudowane w latach 50 ubiegłego wieku (chyba, sądząc po architekturze) ostatnio wyremontowano. W niczym to nie poprawiło atrakcyjności tego miejsca, ale lepszy czysty i odnowiony blok, niż brudas.
Pałac Biskupów Krakowskich

Pałac Biskupów Krakowskich to jeden z symboli Kielc. Barokowy pałac został wzniesiony w latach 1637–1644 z przeznaczeniem na rezydencją biskupów krakowskich. Inicjatorem wybudowania pałacu był biskup Jakub Zadzik.
Od ulicy Warszawskiej do ulicy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Jedną z młodszych kieleckich ulic jest ulica Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Uchwałę o nadaniu imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego nowo powstającej w centrum Kielc ulicy podjęli kieleccy radni w kwietniu 2010 roku. Ulica Prezydenta Lecha Kaczyńskiego łączy ulicę Warszawską z Placem św. Wojciecha. Nowa ulica jest jednym z elementów rewitalizacji śródmieścia Kielc.
Widok na wzgórze Karczówka ze wzgórza Kadzielnia
Z Kadzielni roztaczają się piękne panoramiczne widoki na Kielce i okolice. Szczególnie, gdy jest czyste powietrze i widoczność dopisuje można nacieszyć oczy uroczymi widokami.
Pomnik Stanisława Staszica w parku miejskim w Kielcach

Pomnik Stanisława Staszica znajdujący się w parku miejskim w Kielcach został odsłonięty 2 września 1906 roku. Pomnik tworzy półkolista ława grecka osadzona na fundamencie składającym się z dwóch schodków. Popiersie Staszica pierwotnie wykonane było jako odlew z żeliwa. Ponieważ popiersie było zbyt małych rozmiarów, więc w 1908 roku umieszczono na pomniku nowe popiersie wykonane z białego marmuru przez Wacława Smyczyńskiego.

Obelisk poświęcony postaci Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych generała Władysława Sikorskiego odsłonięto w dniu Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia 2005 roku przy alejce parkowej w północno-zachodniej części Wzgórza Zamkowego. Na kamieniu umieszczona jest płaskorzeźba z brązu z postacią generała i wojskowym orłem w koronie.
Stare schody w kieleckim parku w okolicy stawu pochodzą zapewne z XIX wieku. Wyglądają jakby nigdy nie były remontowane. Detal na który mało kto zwraca uwagę?
Idąc ulicą Piekoszowską w kierunku podziemnego przejścia pod torami stacji Kielce mijamy blok mieszkalny zlokalizowany przy tej ulicy. Jasno-bordowo szara elewacja zwraca uwagę.
Teren wzdłuż brzegów Silnicy to przekrój różnych stylów z różnych epok. Niemal w samym centrum miasta można pospacerować po asfaltowym deptaku, który pamięta czasy minionej epoki. Przez kilkadziesiąt lat wyrósł w tym miejscu dziki park.