Spodek czyli dawny dworzec PKS to była duma Kielc. Dzisiaj obiekt podupadł, bo nie wytrzymał rynkowej konkurencji kielecki PKS. Obecny właściciel nomen omen też PKS ... tylko z cyfrą dwa w nazwie nie ma żadnego sentymentu do kieleckiego spodka i najchętniej pozbyłby się tego obiektu. Póki co kieleckie władze, które mają jeszcze coś do powiedzenia w tej sprawie mówią stanowczo: NIE! Kto wygra? Deweloper, czy historia Kielc? Stawiam na dewelopera ... niestety.
Kielecki Rynek to centralny punkt Kielc. Od czasu wyłożenia całej powierzchni Rynku granitowymi płytami nazywany jest betonowym Rynkiem. Zapewne ta sarkastyczna nazwa nie jest sprawiedliwa. To właśnie taka forma architektoniczna Rynku umożliwia organizowanie na nim imprez plenerowych, wystaw i prezentacji. Ogólnie jestem za.
Niewielki fragment ulicy Wesołej pomiędzy ulicami Leonarda, a Sienkiewką nie zmienił się od wielu lat. Teren po wschodniej stronie ulicy, kiedyś zabudowany, teraz zajęty jest przez prowizoryczny parking.
Na odcinku pomiędzy Sienkiewką, a ulicą Czerwonego Krzyża status quo panuje od kilkudziesięciu lat. Teraz po prawie rocznym remoncie ulica pięknieje za sprawą nowej nawierzchni ulicy i chodników ... remont jeszcze trwał, gdy robiłem te zdjęcia w październiku 2013 roku.
Na odcinku pomiędzy Sienkiewką, a ulicą Czerwonego Krzyża status quo panuje od kilkudziesięciu lat. Teraz po prawie rocznym remoncie ulica pięknieje za sprawą nowej nawierzchni ulicy i chodników ... remont jeszcze trwał, gdy robiłem te zdjęcia w październiku 2013 roku.
Stacja Kielce to miejsce w którym czas zatrzymał się. Istnieją plany dotyczące rewitalizacji tego miejsca, ale realnym planem od lat są tylko słowa, słowa, słowa. Jest też i dobra strona takiego stanu rzeczy. Na stacji można spotkać wiele reliktów bardzo dawnej przeszłości. Na przykład betonowe klomby pamiętające lata 70. a może nawet 60. ubiegłego wieku.
Nowy wiadukt drogowy nad ulicami Grunwaldzką i Żytnią został wybudowany w latach 2012/2013 roku w ramach realizacji węzła drogowego Żytnia. Dzięki temu samochody jadące na wprost ulicami Żelazną i Armii Krajowej mogą ominąć ulice Grunwaldzką i Żytnią. Dotychczas w tym miejscu było klasyczne skrzyżowanie dróg.
Wiadukt drogowy w ulicy 1 Maja został wyremontowany w ramach budowy węzła drogowego Żelazna. Wiadukt był pierwszym połączeniem nad torami, który wybudowano w Kielcach. Dzisiaj jest to jedna z wielu budowli inżynieryjnych w Kielcach. Jednak, gdy ktoś w Kielcach powie słowo "wiadukt", to każdy stary mieszkaniec Kielc wie o co chodzi.
1 Maja
Aleja Sław
Armii Krajowej
Biesak-Białogon
Chęcińska
Czarnowska
Czerwonego Krzyża
Częstochowska
Długa
dworzec PKP
dworzec PKS
ekrany akustyczne
fontanny
Grochowa
Grunwaldzka
Herby
Hipoteczna
Hipoteka
Hubalczyków
Jana Pawła II
Jurija Gagarina
Kadzielnia
Kapitulna
Karczówka
Karczówkowska
Kielce Herbskie
Kielce PKP
kieleckie szutry
kino Moskwa
Kolberga
komunikacja
kościół Świętego Krzyża
Krakowska
Leonarda
Leśna
Mickiewicza
Mielczarskiego
mosty
Nowy Świat
Ogrodowa
Okrzei
Olszewskiego
Pałac Biskupów Krakowskich
Park miejski
Piekoszowska
Piotrkowska
plac Artystów
plac Konstytucji 3 Maja
plac Niepodległości
plac Wolności
Planty
pomniki
Prosta
rewitalizacja
Rynek
rzeźby
SDM
Seminaryjska
Sienkiewicza
Sienna
Silnica
skwer Harcerski
Staszica
staw
Ściegiennego
Ślichowice
Targowa
Warszawska
Wesoła
Wojska Polskiego
Wzgórze Zamkowe
Zagnańska
Żelazna
Żytnia