Z Karczówki rozciąga się widok na znaczną część Kielc i Góry Świętokrzyskie. Nie jest to jedyny naturalny punkt widokowy w Kielcach, ale chyba najbardziej znany. Jednak dla wykonania ostrej i kontrastowej panoramy potrzebne jest czyste powietrze. Takich dni, a właściwie godzin jest tylko w roku.
Między Sienną, a Żytnią rozciągają się tereny na których znajdują się budynki i budowle wytwórni Społem. Fabryka działa w tym miejscu nieprzerwanie od 1920 roku. Na całym terenem góruje piękny komin. Budowla, jak większość budynków pochodzi z okresu międzywojennego. Szczególnie piękna jest podstawa komina. Od lat komin nie jest już czynny.

Ikona polskiego kina Zbyszek Cybulski w Alei Sław

Ikona polskiego kina Zbyszek Cybulski w Alei Sław


Ikona polskiego kina Zbyszek Cybulski w Alei Sław

Ikona polskiego kina Zbyszek Cybulski w Alei Sław
Konkurs na wykonanie rzeźby Zbyszka Cybulskiego dla kieleckiej Alei Sław wywołał duże zainteresowanie. Zgłoszono aż osiem propozycji wizerunku aktora. Komisja konkursowa za najlepszą rzeźbę Zbyszka Cybulskiego uznała propozycję zgłoszoną przez Kornela Arciszewskigo. Pomnik aktora został odsłonięty w kieleckiej Alei Sław we wrześniu 2010 roku.
Skwer przy ulicy Staszica

Od kina Moskwa w stronę parku miejskiego, przy ulicy Staszica znajduje się niewielki skwer z kilkoma rzeźbami. Większość pamięta tylko rzeźbę znajdującą się przy źródełku Biruty. O pozostałych rzeźbach niewiele wiadomo. Niemniej warto tu przyjść letnią porą. Jest naprawdę pięknie.
Wiadukt Herbski

W sierpniu 2010 roku, po 11 miesięcznej przerwie spowodowanej remontem, został oddany do użytku wiadukt Herbski. Wiadukt o długości 30 metrów usytuowany nad torami kolejowymi, w ciągu ulicy 1 Maja, jest jednym z ważniejszych elementów układu komunikacyjnego miasta.

Obecny wiadukt to całkowicie nowa konstrukcja. Ze starego wiaduktu nie pozostało nic. Ze względu na fatalny stan techniczny stary wiadukt został rozebrany. Obecnie wiadukt ma szerszą jezdnię, a  nośność konstrukcji została zwiększona z 10 do 50 ton. 

Wiadukt Herbski

Inwestycja związana z budową wiaduktu kosztowała 14,5 mln złotych i została sfinansowana ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.
Nowy Świat
Od czasu, gdy Nowy Świat stał się ulicą jednokierunkową ruch samochodowy zmniejszył się tutaj  wyraźnie. Zniknęły korki, choć w godzinach tzw. pracy trudno tutaj zaparkować. Jednak wszystko zmienia się po godzinie 16. Ulica wyraźnie pustoszeje.
Bard i poeta Bułat Okudżawa w Alei Sław

Bard i poeta Bułat Okudżawa w Alei Sław

Bard i poeta Bułat Okudżawa w Alei Sław

Bard i poeta Bułat Okudżawa w Alei Sław

Syn Ormianki i Gruzina, ale tak naprawdę rosyjski bard i poeta, Bułat Okudżawa ma swoje popiersie w Alei Sław. Autorem rzeźby jest Jan Szałapski. Konkurs na wykonanie rzeźby Bułata Okudżawy został  rozstrzygnięty w czerwcu 2008.  Odsłonięcie pomnika na skwerze Harcerskim nastąpiło miesiąc później.
Kielecki Park Technologiczny
Kiedyś ulica Olszewskiego kojarzona była z Armaturami. Dzisiaj po świetności tej fabryki nie pozostało już wiele. Obecnie coraz częściej ulica Olszewskiego łączona jest z Kieleckim Parkiem Technologicznym. Czy za sprawa KPT wrócą lata świetności w tej przemysłowej części miasta?
Przedwojenny budynek przemysłowy na Herbach

Przedwojenny budynek przemysłowy na Herbach
Dwukondygnacyjny przedwojenny budynek przy ulicy Przejazd w dzielnicy Herby, tuż przy torach stacji kolejowej, frapuje mnie od pewnego czasu. Powybijane szyby świadczą, że właściciel nie wie co posiada. Tak oględnie mówiąc. Do chwili obecnej nie udało mi się ustalić cokolwiek na temat tego obiektu.

Niewiele takich obiektów pozostało w Kielcach.
Komin Elektrociepłowni Kielce

Komin Elektrociepłowni Kielce
Różnego rodzaju klasyfikacje na najwyższy ... największy ... najdłuższy ... najstarszy  cieszą się dużą popularnością. 

Idąc tym tropem prezentuję najwyższy obiekt w Kielcach. To komin Elektrociepłowni Kielce. Komin znajduje się na terenie Elektrociepłowni przy ulicy Hubalczyków 30. Wysokość tej konstrukcji wynosi 213 metrów. Komin służy też innym celom, niż jego podstawowa funkcja. Z komina Elektrociepłowni Kielce prowadzona jest transmisja radiowa oraz telewizyjna.

Powyżej dwa zdjęcia komina zrobione od strony ulicy Olszewskiego.
Zarośnięta stacja Kielce
Dziki ogród na torowisku stacji Kielce od strony ulicy Mielczarskiego rozrastał się z roku na rok. Nic więc dziwnego, że pod koniec 2013 roku dziko rosnące krzaki zostały wycięte. Takiego ogrodu już w tym roku nie zobaczycie.  

Może też być i taka narracja ...
... Żeby chwasty i krzaki nazywać ogrodem? Gdzie ten ogród ?

Ikona muzyki pop John Lennon w Alei Sław


Ikona muzyki pop John Lennon w Alei Sław

Ikona muzyki pop John Lennon w Alei Sław

Autorem rzeźby Johna Lennona usytuowanej w Alei Sław jest świętokrzyski rzeźbiarz Tomasz Łukaszczyk. Konkurs za wybór rzeźby został rozstrzygnięty w październiku 2010 roku, a odsłonięcie pomnika nastąpiło pod koniec 2010 roku.
Ulica Olszewskiego w stylu déjà vu

Ulica Olszewskiego w stylu déjà vu

Ulica Olszewskiego w stylu déjà vu
Zapewne dla wielu mieszkańców Kielc dzisiejsza ulica Olszewskiego to jak przeżycie w stylu déjà vu. W latach, gdy Armatury były jednym z największych zakładów przemysłowych na terenie Kielc, ulica Olszewskiego tętniła życiem. Tysiące pracowników zdążających do i z Armatur to był codzienny widok. Przez wiele lat dowoziły pracowników do Armatur autobusy linii 11. Dzisiaj nie ma już ani 11, ani wielkiego ruchu.
Kładka dla pieszych na stacji Kielce Herbskie
Kładka dla pieszych na stacji Kielce Herbskie
Kładka dla pieszych na stacji Kielce Herbskie umożliwia przejście z ulicy Częstochowskiej na ulicę Kolberga oraz dojście na jedyny peron stacji, przy którym zatrzymują się pociągi pasażerskie. 

Kładka została wybudowana na przełomie lat 60/70 ubiegłego wieku. Dokładnej daty nie udało mi się ustalić. Obecnie ruch pieszy w tej części Kielc jest niewielki i z kładki korzysta niewiele osób. W zeszłym roku dokonano reperacji stopni schodów.
Piosenkarz, poeta i kompozytor Marek Grechuta w Alei Sław

Piosenkarz, poeta i kompozytor Marek Grechuta w Alei Sław

Piosenkarz, poeta i kompozytor Marek Grechuta w Alei Sław

Popiersie Marka Grechuty w Alei Sław zostało odsłonięte w listopadzie 2007 roku. Autorem popiersia jest Sławomir Micek. Konkurs na wykonanie popiersia Marka Grechuty został rozstrzygnięty w październiku 2007 roku.
Lodospad na Kadzielni

W lutym 2013 roku na terenie Kadzielnia powstał lodospad "kosztem" 500 ton lodu. Autorem lodospadu, jakby to dziwnie nie brzmiało, był Świętokrzyski Klub Alpinistyczny przy współpracy z Geoparkiem Kielce. Lodospad pokrywał całe zbocze Skałki Geologów.
Wyższa Szkoła Umiejętności im. Stanisława Staszica

Wyższa Szkoła Umiejętności im. Stanisława Staszica

Ile jest niepaństwowych wyższych uczelni na terenie Kielc? Fotografując ulice Kielc zapewne dotrę do wszystkich. Na początek Wyższa Szkoła Umiejętności im. Stanisława Staszica w Kielcach przy ulicy Olszewskiego. Uczelnia powstała w 1995 roku.
/ 20 czerwca 2013 /
Zakładowa wieża ciśnień kieleckich Armatur
Przy ulicy Olszewskiego znajduje się najpiękniejszy obiekt przemysłowy Kielc. To zakładowa wieża ciśnień kieleckich Armatur
 
Wieża to wspaniały przykład budownictwa przemysłowego początku lat 50. ubiegłego wieku. Architektura wieży jest niepowtarzalna. Surowość i piękno w czystej postaci.

Ikona gitary elektrycznej Jimi Hendrix ma swoje popiersie w Alei Sław. Autorem rzeźby z brązu jest Arkadiusz Latos (Pracownia Rzeźby "Arkaszka"). To nie jedyna rzeźba największego wirtuoza gitary elektrycznej w Polsce.  W Dąbrowie Górniczej można przysiąść się na Ławeczce Jimiego Hendrixa. Kielecka rzeźba została odsłonięta w Alei Sław pod koniec sierpnia 2006 roku.

Rzeźba Jimego Hendrixa, jak wszystkie rzeźby w Alei Sław została wykonana na zlecenie Miasta Kielce. W wyniku postępowania konkursowego wybrano rzeźbę autorstwa Arkadiusza Latosa spośród 6 zgłoszonych propozycji. Za wykonanie rzeźby wraz z postumentem miasto zapłaciło artyście 12 tys. złotych.

Czterokondygnacyjny parking CENTRUM w Kielcach

W 2009 roku nakładem 20 mln złotych został zbudowany przy placu Konstytucji 3 Maja  czterokondygnacyjny parking, który może pomieścić 386 samochodów. Wykonawcą parkingu, który powstał według projektu NAOS Biuro Projektowe Grzegorza Rybaka oraz Pracownia Projektowa "Portal" Włodzimierza Cichonia z Kielc, była firma Condite. Parking nosi nazwę CENTRUM

Elewacje parkingu tworzą okładziny laminowane oraz pięć podświetlonych ścian wodnych. Od strony ulicy Leśnej zbudowano przeszklony pawilon wystawowy. 

Czterokondygnacyjny parking CENTRUM w Kielcach

Czterokondygnacyjny parking CENTRUM w Kielcach

Przy ulicy Ściegiennego w okolicy, gdzie kiedyś miały swoją siedzibę Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych, znajduje się rzeźba wotywna Matki Bożej Miłosierdzia z Piekoszowa. Niestety napis na postumencie rzeźby jest w części niezrozumiały, a obecnie nie byłem w stanie znaleźć żadnych źródłowych informacji na ten temat.
Tadeusz Kościuszko: Wolność, Całość, Niepodległość.

Tadeusz Kościuszko cieszy się wielką estymą Kielczan. Naczelnik Insurekcji z 1794 roku został uhonorowany w wielu miejscach na terenie Kielc. Jednym z takich miejsc jest Wzgórze Zamkowe, nieopodal ulicy Kapitulnej,  na którym znajduje się płyta z płaskorzeźbą przywódcy powstania. Autorem płaskorzeźby jest Wincenty Skuczyński. Pierwotnie płyta była wmurowana w północną ścianę dzwonnicy katedralnej (1917). 

Poniżej popiersia Naczelnika znajduje się orzeł, który trzyma w szponach szarfę z hasłem: Wolność, Całość, Niepodległość.

Czy nie czas, aby Naczelnik wrócił na swoje miejsce? O obecnym miejscu stacjonowania Naczelnika przesądził konserwator zabytków, którym bynajmniej nie kierowały pobudki natury patriotycznej, a raczej ideologicznej.
Wieżowce pomiedzy Chęcińską, a Kaczmarka
Stare blokowisko pomiędzy ulicą Kaczmarka, a Chęcińską powstało na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Dzisiaj wieżowce wyglądają paskudnie. Szare i brudne elewacje. Kielecki bloczyzm w najgorszym wydaniu. Może jeszcze gorzej wyglądają peerelowskie wieżowce przy Nowym Świecie, ale to już rzecz indywidualnego odbioru. Brrr!
Ulica Ściegiennego przy Rogatce Krakowskiej
Przy ulicy Ściegiennego w rejonie Rogatki Krakowskiej prawie nic nie zmieniło się od kilkudziesięciu lat. Jednak teraz nadchodzi okres wielkich zmian. Ulica zostanie przecięta przez nowy fragment ulicy Krakowskiej, którego budowa właśnie rozpoczęła się.
Budynek Nidy przy ulicy Wesołej 51

Budynek Nidy przy ulicy Wesołej 51 w Kielcach został wybudowany na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Trzy-skrzydłowy wieżowiec wbił się w panoramę miejską Kielc. Od tamtych lat budynek praktycznie nie zmienił się. Również funkcja budynku od chwili jego powstania nie uległa zmianie. To obiekt z pomieszczeniami na wynajem.

W latach 70. i 80. ubiegłego wieku na V pietrze budynku rodziła się potęga kieleckiego budownictwa. To tutaj mieściła się siedziba firmy Exbud. Exbud wynajmował pomieszczenia również na innych kondygnacjach. Do legendy tamtych lat przeszło wyposażenie pomieszczeń zajmowanych przez firmę Exbud, które w latach siermiężnego Peerelu nie było nigdzie spotykane. Dzisiaj to nawet trudno wytłumaczyć. Firma Exbud wyprowadziła się z budynku Nidy na początku lat 90.

Budynek Nidy przy ulicy Wesołej 51
Ikona kina amerykańskiego Marilyn Monroe w Alei Sław

Popiersie ikony kina amerykańskiego Marilyn Monroe znajduje się w Alei Sław na skwerze Harcerskim. Autorem popiersia jest Tomasz Łukaszczyk. To była czterdziesta postać, którą upamiętniono w ten sposób. Popiersie zostało odsłonięte pod koniec 2009. Popiersie Marilyn Monroe wyróżnia się spośród innych. Zostało poddane dodatkowej galwanizacji, a postument wykonano z ciemnego kamienia.

Ikona kina amerykańskiego Marilyn Monroe w Alei Sław

Rzeźba Łukaszczyka została wybrana przez komisję konkursową spośród trzech nadesłanych propozycji. Po wykonaniu rzeźby artysta powiedział, że Monroe jest trudną postacią dla rzeźbiarza, bo to kobieta, a w dodatku "sprzedana" jako kanon współczesnego piękna. Zdaniem Łukaszczyka trudno uciec od tak mocno funkcjonującego w pop-kulturze kanonu. Trudno się z tym nie zgodzić. Marilyn Monroe to nie tylko ikona kina. To również symbol pop-artu.

Ikona kina amerykańskiego Marilyn Monroe w Alei Sław
Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach

Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego znajduje się przy ulicy Ściegiennego, a właściwie przy Krakowskiej Rogatce. Budowę Domu Przysposobienia Wojskowego i Wychowania Fizycznego, bo taką nazwę nosił Dom przed wybuchem II Wojny Światowej,  ukończono 11 listopada 1935 roku. Obiekt był wyrazem hołdu zło­żonego twórcy legionów marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. 

Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach

Nie wszyscy zapewne wiedzą, że Marszałek jest honorowym obywatelem Kielc, a takie domy miały powstać we wszystkich miastach wojewódzkich. Jednak wojna i niedostatek funduszy spowodował, że powstał tylko jeden taki Dom. Właśnie w Kielcach.