Zakładowa wieża ciśnień kieleckich Armatur
Przy ulicy Olszewskiego znajduje się najpiękniejszy obiekt przemysłowy Kielc. To zakładowa wieża ciśnień kieleckich Armatur
 
Wieża to wspaniały przykład budownictwa przemysłowego początku lat 50. ubiegłego wieku. Architektura wieży jest niepowtarzalna. Surowość i piękno w czystej postaci.

Ikona gitary elektrycznej Jimi Hendrix ma swoje popiersie w Alei Sław. Autorem rzeźby z brązu jest Arkadiusz Latos (Pracownia Rzeźby "Arkaszka"). To nie jedyna rzeźba największego wirtuoza gitary elektrycznej w Polsce.  W Dąbrowie Górniczej można przysiąść się na Ławeczce Jimiego Hendrixa. Kielecka rzeźba została odsłonięta w Alei Sław pod koniec sierpnia 2006 roku.

Rzeźba Jimego Hendrixa, jak wszystkie rzeźby w Alei Sław została wykonana na zlecenie Miasta Kielce. W wyniku postępowania konkursowego wybrano rzeźbę autorstwa Arkadiusza Latosa spośród 6 zgłoszonych propozycji. Za wykonanie rzeźby wraz z postumentem miasto zapłaciło artyście 12 tys. złotych.

Czterokondygnacyjny parking CENTRUM w Kielcach

W 2009 roku nakładem 20 mln złotych został zbudowany przy placu Konstytucji 3 Maja  czterokondygnacyjny parking, który może pomieścić 386 samochodów. Wykonawcą parkingu, który powstał według projektu NAOS Biuro Projektowe Grzegorza Rybaka oraz Pracownia Projektowa "Portal" Włodzimierza Cichonia z Kielc, była firma Condite. Parking nosi nazwę CENTRUM

Elewacje parkingu tworzą okładziny laminowane oraz pięć podświetlonych ścian wodnych. Od strony ulicy Leśnej zbudowano przeszklony pawilon wystawowy. 

Czterokondygnacyjny parking CENTRUM w Kielcach

Czterokondygnacyjny parking CENTRUM w Kielcach

Przy ulicy Ściegiennego w okolicy, gdzie kiedyś miały swoją siedzibę Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych, znajduje się rzeźba wotywna Matki Bożej Miłosierdzia z Piekoszowa. Niestety napis na postumencie rzeźby jest w części niezrozumiały, a obecnie nie byłem w stanie znaleźć żadnych źródłowych informacji na ten temat.
Tadeusz Kościuszko: Wolność, Całość, Niepodległość.

Tadeusz Kościuszko cieszy się wielką estymą Kielczan. Naczelnik Insurekcji z 1794 roku został uhonorowany w wielu miejscach na terenie Kielc. Jednym z takich miejsc jest Wzgórze Zamkowe, nieopodal ulicy Kapitulnej,  na którym znajduje się płyta z płaskorzeźbą przywódcy powstania. Autorem płaskorzeźby jest Wincenty Skuczyński. Pierwotnie płyta była wmurowana w północną ścianę dzwonnicy katedralnej (1917). 

Poniżej popiersia Naczelnika znajduje się orzeł, który trzyma w szponach szarfę z hasłem: Wolność, Całość, Niepodległość.

Czy nie czas, aby Naczelnik wrócił na swoje miejsce? O obecnym miejscu stacjonowania Naczelnika przesądził konserwator zabytków, którym bynajmniej nie kierowały pobudki natury patriotycznej, a raczej ideologicznej.
Wieżowce pomiedzy Chęcińską, a Kaczmarka
Stare blokowisko pomiędzy ulicą Kaczmarka, a Chęcińską powstało na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Dzisiaj wieżowce wyglądają paskudnie. Szare i brudne elewacje. Kielecki bloczyzm w najgorszym wydaniu. Może jeszcze gorzej wyglądają peerelowskie wieżowce przy Nowym Świecie, ale to już rzecz indywidualnego odbioru. Brrr!
Ulica Ściegiennego przy Rogatce Krakowskiej
Przy ulicy Ściegiennego w rejonie Rogatki Krakowskiej prawie nic nie zmieniło się od kilkudziesięciu lat. Jednak teraz nadchodzi okres wielkich zmian. Ulica zostanie przecięta przez nowy fragment ulicy Krakowskiej, którego budowa właśnie rozpoczęła się.
Budynek Nidy przy ulicy Wesołej 51

Budynek Nidy przy ulicy Wesołej 51 w Kielcach został wybudowany na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Trzy-skrzydłowy wieżowiec wbił się w panoramę miejską Kielc. Od tamtych lat budynek praktycznie nie zmienił się. Również funkcja budynku od chwili jego powstania nie uległa zmianie. To obiekt z pomieszczeniami na wynajem.

W latach 70. i 80. ubiegłego wieku na V pietrze budynku rodziła się potęga kieleckiego budownictwa. To tutaj mieściła się siedziba firmy Exbud. Exbud wynajmował pomieszczenia również na innych kondygnacjach. Do legendy tamtych lat przeszło wyposażenie pomieszczeń zajmowanych przez firmę Exbud, które w latach siermiężnego Peerelu nie było nigdzie spotykane. Dzisiaj to nawet trudno wytłumaczyć. Firma Exbud wyprowadziła się z budynku Nidy na początku lat 90.

Budynek Nidy przy ulicy Wesołej 51
Ikona kina amerykańskiego Marilyn Monroe w Alei Sław

Popiersie ikony kina amerykańskiego Marilyn Monroe znajduje się w Alei Sław na skwerze Harcerskim. Autorem popiersia jest Tomasz Łukaszczyk. To była czterdziesta postać, którą upamiętniono w ten sposób. Popiersie zostało odsłonięte pod koniec 2009. Popiersie Marilyn Monroe wyróżnia się spośród innych. Zostało poddane dodatkowej galwanizacji, a postument wykonano z ciemnego kamienia.

Ikona kina amerykańskiego Marilyn Monroe w Alei Sław

Rzeźba Łukaszczyka została wybrana przez komisję konkursową spośród trzech nadesłanych propozycji. Po wykonaniu rzeźby artysta powiedział, że Monroe jest trudną postacią dla rzeźbiarza, bo to kobieta, a w dodatku "sprzedana" jako kanon współczesnego piękna. Zdaniem Łukaszczyka trudno uciec od tak mocno funkcjonującego w pop-kulturze kanonu. Trudno się z tym nie zgodzić. Marilyn Monroe to nie tylko ikona kina. To również symbol pop-artu.

Ikona kina amerykańskiego Marilyn Monroe w Alei Sław
Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach

Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego znajduje się przy ulicy Ściegiennego, a właściwie przy Krakowskiej Rogatce. Budowę Domu Przysposobienia Wojskowego i Wychowania Fizycznego, bo taką nazwę nosił Dom przed wybuchem II Wojny Światowej,  ukończono 11 listopada 1935 roku. Obiekt był wyrazem hołdu zło­żonego twórcy legionów marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. 

Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach

Nie wszyscy zapewne wiedzą, że Marszałek jest honorowym obywatelem Kielc, a takie domy miały powstać we wszystkich miastach wojewódzkich. Jednak wojna i niedostatek funduszy spowodował, że powstał tylko jeden taki Dom. Właśnie w Kielcach.

W Święto Trzech Króli świąteczna choinka stojąca na kieleckim Rynku była przyozdobiona nie tylko bombkami i kolorowymi światłami, ale również rozświetlał ją sierp Księżyca.


Ulica Wojska Polskiego

Większość Kielczan ulicę Wojska Polskiego kojarzy z odcinkiem od miejsca, gdzie łączy się z ulicą Wesołą. Ostatnio to zmienia się, ale jest to najstarszy odcinek ulicy, więc nic w tym dziwnego. Mało kto już pamięta, że ulica Wojska Polskiego jeszcze po wojnie nazywała się ulicą Lipową i nie była, tak jak obecnie, ślepo zakończona. Na górnym zdjęciu widać jeden z nowszych obiektów na tej ulicy. To wielofunkcyjny budynek mieszkalno - usługowy, który wybudował EXBUD w drugiej połowie lat 80. ubiegłego wieku. Wspominam o tym budynku, bo był to pierwszy energooszczędny budynek na terenie Kielc.

Ulica Wojska Polskiego
Nowy Świat
O najwęższym budynku przy Nowym Świecie już pisałem, ale postanowiłem jeszcze raz do niego wrócić. Skoro ktoś zdecydował się na budowanie tak wąskiego budynku to musi chyba znaczyć, że każdy metr tej ulicy jest na (przysłowiową) wagę złota. Może to magia nazwy? Przecież najdroższa ulica w Polsce to Nowy Świat w Warszawie. Czy kielecki Nowy Świat ma szansę stać się najdroższą ulicą w Kielcach? Patrząc na chaotyczną zabudowę ulicy odpowiedź nasuwa się sama.
Pływalnia Delfin przy ulicy Krakowskiej

W latach 60 przy ulicy Krakowskiej została wybudowana pierwsza kryta pływalnia w Kielcach. Na parterze znajdował się mały basen o wymiarach 5 x 10 m, a na piętrze basen sportowy o wymiarach 25 na 12.5 m. Basen sportowy wyposażony był w wieżę do skoków oraz trampolinę.

W latach 2007/2009 pływalnia został wyremontowana i zmodernizowana. Wymiary basenów nie zostały zmienione, ale dobudowano między innymi zjeżdżalnia licząca 96 metrów długości. Pływalnia od zawsze była pływalnią miejską. Przez wiele lat służyła jako miejsce nauki pływania między innymi uczniów kieleckich szkół średnich oraz studentów Politechniki Świętokrzyskiej. Kiedy nadano pływalni nazwę Delfin?

Pływalnia Delfin przy ulicy Krakowskiej
Ikona muzyki francuskiej Edith Piaf w Alei Sław

Wróbelek z dzielnicy alfonsów to największa gwiazda muzyki francuskiej. Nic więc dziwnego, że popiersie tej wielkiej artystki możemy podziwiać w Alei Sław na kieleckim skwerze Harcerskim. Autorem rzeźby jest Kornel W. Arciszewski.

Ikona muzyki francuskiej Edith Piaf w Alei Sław

Ikona muzyki francuskiej Edith Piaf w Alei Sław
Plac z fontanną przy Piotrkowskiej
Plac z fontanną przed parkingiem wielopoziomowym pomiędzy ulicami Piotrkowską, a Leśną to jedno z najładniejszych miejsc Centrum Kielc. W okresie letnim, gdy działają kurtyny wodne na zachodniej ścianie parkingu i tryskają z ziemi fontanny podświetlonej różnymi kolorami wody to miejsce wygląda magicznie.
ulica Krakowska
Ulica Krakowska to jedna z najdłuższych ulic w Kielcach. Ciągnie się na długości około 8 kilometrów od granicy miasta, aż do ulicy Ściegiennego. Odcinek od ulicy Ściegiennego do Kadzielni to najstarszy odcinek ulicy. 

Przed II Wojną Światową ulica Krakowska nosiła nazwę Alei Legionów. Trudno jednak w tym przypadku mówić o ulicy. Była to raczej droga o ubitej nawierzchni. Wszystkie budynki wschodniej pierzei ulicy (na tym odcinku) zostały wybudowane po wojnie. 

W okresie międzywojennym rozciągały się tutaj pola, a obok Kadzielni funkcjonował Wapiennik. Nowoczesny jak na owe czasy Wapiennik został wybudowany na wzgórzu Kadzielnia na przełomie XIX i XX wieku.
Młoda czyli kieleckie szutry
Rozpoczynamy kieleckie foto blogowanie w 2014 roku od kieleckich szutrów. Pokazywałem już na blogu kieleckie szutry na ulicy Chałubińskiego i ulicy Miłej. Kolej więc na ulicę Młodą, która znajduje się w tej samej okolicy. Polna droga w środku miasta to widok o tyle niezwykły co swojski.