Między Sienną, a Żytnią rozciągają się tereny na których znajdują się budynki i budowle wytwórni Społem. Fabryka działa w tym miejscu nieprzerwanie od 1920 roku. Na całym terenem góruje piękny komin. Budowla, jak większość budynków pochodzi z okresu międzywojennego. Szczególnie piękna jest podstawa komina. Od lat komin nie jest już czynny.
Konkurs na wykonanie rzeźby Zbyszka Cybulskiego dla kieleckiej Alei Sław wywołał duże zainteresowanie. Zgłoszono aż osiem propozycji wizerunku aktora. Komisja konkursowa za najlepszą rzeźbę Zbyszka Cybulskiego uznała propozycję zgłoszoną przez Kornela Arciszewskigo. Pomnik aktora został odsłonięty w kieleckiej Alei Sław we wrześniu 2010 roku.
W sierpniu 2010 roku, po 11 miesięcznej przerwie spowodowanej remontem, został oddany do użytku wiadukt Herbski. Wiadukt o długości 30 metrów usytuowany nad torami kolejowymi, w ciągu ulicy 1 Maja, jest jednym z ważniejszych elementów układu komunikacyjnego miasta.
Obecny wiadukt to całkowicie nowa konstrukcja. Ze starego wiaduktu nie pozostało nic. Ze względu na fatalny stan techniczny stary wiadukt został rozebrany. Obecnie wiadukt ma szerszą jezdnię, a nośność konstrukcji została zwiększona z 10 do 50 ton.
Inwestycja związana z budową wiaduktu kosztowała 14,5 mln złotych i została sfinansowana ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.
Dwukondygnacyjny przedwojenny budynek przy ulicy Przejazd w dzielnicy Herby, tuż przy torach stacji kolejowej, frapuje mnie od pewnego czasu. Powybijane szyby świadczą, że właściciel nie wie co posiada. Tak oględnie mówiąc. Do chwili obecnej nie udało mi się ustalić cokolwiek na temat tego obiektu.
Niewiele takich obiektów pozostało w Kielcach.
Różnego rodzaju klasyfikacje na najwyższy ... największy ... najdłuższy ... najstarszy cieszą się dużą popularnością.
Idąc tym tropem prezentuję najwyższy obiekt w Kielcach. To komin Elektrociepłowni Kielce. Komin znajduje się na terenie Elektrociepłowni przy ulicy Hubalczyków 30. Wysokość tej konstrukcji wynosi 213 metrów. Komin służy też innym celom, niż jego podstawowa funkcja. Z komina Elektrociepłowni Kielce prowadzona jest transmisja radiowa oraz telewizyjna.
Powyżej dwa zdjęcia komina zrobione od strony ulicy Olszewskiego.
Dziki ogród na torowisku stacji Kielce od strony ulicy Mielczarskiego rozrastał się z roku na rok. Nic więc dziwnego, że pod koniec 2013 roku dziko rosnące krzaki zostały wycięte. Takiego ogrodu już w tym roku nie zobaczycie.
Może też być i taka narracja ...
... Żeby chwasty i krzaki nazywać ogrodem? Gdzie ten ogród ?
Może też być i taka narracja ...
... Żeby chwasty i krzaki nazywać ogrodem? Gdzie ten ogród ?
Zapewne dla wielu mieszkańców Kielc dzisiejsza ulica Olszewskiego to jak przeżycie w stylu déjà vu. W latach, gdy Armatury były jednym z największych zakładów przemysłowych na terenie Kielc, ulica Olszewskiego tętniła życiem. Tysiące pracowników zdążających do i z Armatur to był codzienny widok. Przez wiele lat dowoziły pracowników do Armatur autobusy linii 11. Dzisiaj nie ma już ani 11, ani wielkiego ruchu.
Kładka dla pieszych na stacji Kielce Herbskie umożliwia przejście z ulicy Częstochowskiej na ulicę Kolberga oraz dojście na jedyny peron stacji, przy którym zatrzymują się pociągi pasażerskie.
Kładka została wybudowana na przełomie lat 60/70 ubiegłego wieku. Dokładnej daty nie udało mi się ustalić. Obecnie ruch pieszy w tej części Kielc jest niewielki i z kładki korzysta niewiele osób. W zeszłym roku dokonano reperacji stopni schodów.
Kładka została wybudowana na przełomie lat 60/70 ubiegłego wieku. Dokładnej daty nie udało mi się ustalić. Obecnie ruch pieszy w tej części Kielc jest niewielki i z kładki korzysta niewiele osób. W zeszłym roku dokonano reperacji stopni schodów.
1 Maja
Aleja Sław
Armii Krajowej
Biesak-Białogon
Chęcińska
Czarnowska
Czerwonego Krzyża
Częstochowska
Długa
dworzec PKP
dworzec PKS
ekrany akustyczne
fontanny
Grochowa
Grunwaldzka
Herby
Hipoteczna
Hipoteka
Hubalczyków
Jana Pawła II
Jurija Gagarina
Kadzielnia
Kapitulna
Karczówka
Karczówkowska
Kielce Herbskie
Kielce PKP
kieleckie szutry
kino Moskwa
Kolberga
komunikacja
kościół Świętego Krzyża
Krakowska
Leonarda
Leśna
Mickiewicza
Mielczarskiego
mosty
Nowy Świat
Ogrodowa
Okrzei
Olszewskiego
Pałac Biskupów Krakowskich
Park miejski
Piekoszowska
Piotrkowska
plac Artystów
plac Konstytucji 3 Maja
plac Niepodległości
plac Wolności
Planty
pomniki
Prosta
rewitalizacja
Rynek
rzeźby
SDM
Seminaryjska
Sienkiewicza
Sienna
Silnica
skwer Harcerski
Staszica
staw
Ściegiennego
Ślichowice
Targowa
Warszawska
Wesoła
Wojska Polskiego
Wzgórze Zamkowe
Zagnańska
Żelazna
Żytnia